Komisja Prawa i Ochrony Środowiska finalizuje prace nad aktualizacją statutu gminy Trzebinia przyjętego w 2003 roku przez Radę Miasta w Trzebini. Być może już na sesję październikową pod obrady radnych trafią znowelizowane zapisy miejskiego statutu. Ale zanim to nastąpi, zdradźmy trochę szczegółów…

Skąd pomysł o aktualizacji Statutu i skąd te nowe zapisy?

Projekt uchwały wynika z wniosków i uwag kierowanych do Komisji Rady Miasta przez przedstawicieli sołectw, rad osiedlowych, organizacje społeczne i radnych. Przyjęte zmiany zmierzają w kierunku pogłębienie obywatelskości w Trzebini poprzez usystematyzowanie niektórych zapisów oraz wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej także mieszkańcom.

Które zapisy być może się zmienią?

Doprecyzowany zostanie zapis dotyczący stwierdzania prawomocności obrad i wymaganego quorum.

Doprecyzowany zostanie zapis dotyczący funkcjonowania klubów radnych, które działają tylko w okresie danej kadencji oraz wyłącznie w ramach Rady. Upływ kadencji jest równoznaczny z rozwiązaniem klubów. A w przypadku, gdy liczba członków klubu spadnie poniżej 5, klub podlega rozwiązaniu.

Uzupełniony zostanie zapis na temat zaproszeń osób na komisje rady miasta, który reguluje kwestie związane z zapraszaniem pracowników urzędu miasta na spotkania w komisjach rady.

Zmienia się również załącznik nr 3 do statutu Gminy Trzebinia, który reguluje listę gminnych jednostek organizacyjnych (kwestie regulacyjne dotyczące zmian nazw placówek i jednostek).

Coś nowego!?

Wnioskiem formalnym stanie się chęć zmiany w porządku obrad w czasie sesji (wniosek formalny zgłoszony przez radnego podlegać musi głosowaniu przez Radę!).

Według statutu inicjatywa uchwałodawcza przysługuje burmistrzowi, stałym komisjom rady, klubom radnych, grupie co najmniej 5 radnych. Nowością może okazać się dopisanie do statutu informacji, że inicjatywa uchwałodawcza może przysługiwać również grupie co najmniej 300 mieszkańców wpisanych do rejestru wyborców Gminy Trzebinia przy uzyskaniu podpisów inicjatorów oraz podaniu ich miejsca zamieszkania i numeru PESEL.

Aktualnie obowiązujący Statut Gminy Trzebinia do pobrania lub przeczytania

Do Komisji wpłynął również wniosek o wprowadzenie w Trzebini głosowania imiennego przez radnych, które polegać ma na zapisywaniu w protokołach posesyjnych informacji, w jaki sposób konkretny radny zagłosował (obecnie jest wpisywana liczba globalna głosów „za”, „przeciw”, „wstrzymujących się”). Wprowadzenie takiego zapisu doprowadzi do przejrzystości działań i świadomości o wadze głosowania. O tej propozycji radni rozmawiali w środę 14 października br.

[aktualizacja] Nie będzie głosowania imiennego radnych! Radni zdecydowali, że skoro Sesja jest otwarta dla mieszkańców i w ramach informacji publicznej można uzyskać płytę z nagraniem, nie jest konieczne wprowadzanie w/w propozycji w życie.