Właśnie w Trzebini odbył się benefis Tadeusza Trębacza, który świętował 70 lat pracy społeczno-kulturowej. Niezwykła rocznica stała się pretekstem do poznania sylwetki tej Wyjątkowej Osoby z Młoszowej oraz posłuchania wielu muzycznych utworów m.in. w wykonaniu chóru z Żywca.

Dla Kogo to wszystko?

Tadeusz Trębacz urodzony 25 lipca 1933 r. w Młoszowej. Absolwent miejscowej szkoły podstawowej, Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Chrzanowie oraz Wydziału Filozoficznego Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Magister pedagogiki dorosłych.

W trakcie kariery zawodowej związany był z regionem Podbeskidzia i Ziemi Żywieckiej. Był m.in. nauczycielem, instruktorem harcerskim, a także dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku Białej. Całe swoje życie zawodowe poświęcił działalności artystycznej w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Był organizatorem, pomysłodawcą i realizatorem wielu poczynań w zakresie kultury, począwszy od budowy czy remontów placówek oświatowych i kulturalnych po inicjowanie i prowadzenie wielu imprez artystycznych od folkloru po muzykę rozrywkową i klasyczną włącznie.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Artystycznej Ministra Kultury, nagrody im Władysława Orkana, nagrody za upowszechnianie kultury Marszałka Województwa Śląskiego czy też medali Za Zasługi dla miasta Żywca i Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku wydał książkę-pamiętnik „Hej ode wsi do miasta”.

Panie Tadeuszu, żyj sto lat!