Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z drogą gminną może być bardziej bezpieczne. Ale wiąże się to z pewnymi kosztami.

Od wielu lat mieszkańcy osiedla wraz z różnymi organizacjami społecznymi apelują o konkretne działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa pieszych i kierowców, dzieci i dorosłych, pełnosprawnych i z niepełnosprawnością w rejonie skrzyżowania przy Dworze Zieleniewskich w Trzebini.

Głosami radnych ubiegłej i obecnej kadencji rozważano wiele wariantów: od wprowadzenia tzw. wysepek poprzez pomysł budowy sygnalizacji świetlnej. W tle cały czas rozważany przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego wniosek mieszkańców o montaż fotoradaru na odcinku od ul. Spokojnej w kierunku centrum miasta.

✔ Zaprezentowana koncepcja przebudowy skrzyżowania poprzez poszerzenie jezdni, wprowadzenie trzeciego pasa będącego lewoskrętem w ulicę Kościelną, zabudowę czterowlotowej sygnalizacji świetlnej i przeniesienie przejścia dla pieszych ✔ wiąże się z ingerencją w grunty prywatne i w tereny zieleni w Parku Zieleniewskich. Zwiększenie widoczności m.in. przy wyjeździe z ul. Kościelnej oraz poszerzenie drogi wymaga zajęcia terenów prywatnych.

Analizując w urzędzie miasta koncepcję Zarządu Dróg Wojewódzkich, miałem również okazję zapoznać się z uwagami Burmistrza i urzędników, którzy już wtedy apelowali o jak najmniejszą ingerencję w nieruchomości prywatne.

Decyzji jeszcze nie wydano, na razie Obwieszczeniem Wojewody Małopolskiego poinformowano strony, tj. właścicieli działek przy ul. Marszałka Piłsudskiego o planowanej inwestycji. I to oni mają prawo wnieść uwagi do zakresu zadania. Takie pisma zostały przez część mieszkańców złożone do urzędu miasta oraz zarządcy drogi.