Posiedzenie Komisji Prawa i Ochrony Środowiska skoncentrowało się we wtorek 20 stycznia 2015 r. wokół tematu miejskich składowisk odpadów oraz systemu gospodarki odpadami, które na rzecz gminy realizuje Związek Komunalny „Gospodarka Komunalna”.

Składowisko opon przy ul. Słowackiego w Trzebini

Teren dawnego składowiska opon obejmuje 3 ha powierzchni. Obiekt powstał najprawdopodobniej w 2003/2004 r., a obecnie jest kolosalnym wysypiskiem odpadów. Mimo, że na teren przy ul. Słowackiego nie wpływają aktualnie żadne odpady, to ilość nagromadzonych tam „rzeczy” przeraża. Do tej pory dzierżawcy terenu udało się zniwelować 900 ton opon, co jednak zbytnio nie umniejszyło wielkości tego składowiska. Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, które prawnie wydaje decyzje środowiskowe, również nie ma pomysłu na wyeliminowanie sterty zużytych surowców z trzebińskiego terenu. Z pomysłem jednak zgłosił się dzierżawca terenu, który deklaruje, że gdyby uzyskał zgodę na przyjmowanie odpadów celem zmielenia i zmieszania ich z obecnymi, proces opróżniania składowiska byłby bardziej dynamiczny. Wśród wniosków Komisji po wizycie na terenie składowiska odpadów przy ul. Słowackiego w Trzebini można znaleźć m.in. wniosek o przeprowadzenie kontroli przeciwpożarowej przez Straż Pożarną oraz wniosek o ekspertyzy kaloryczności odpadów znajdujących się na terenie składowiska.

Negatywna opinia co do przyjmowania nowych odpadów na teren składowiska

Miejskie składowisko odpadów przy ul. Piłsudskiego w Trzebini

Od 1 maja 2014 r. na teren składowiska nie przyjmowane są odpady. Składowane są jedynie odpady selektywnie zbierane. Ze względu na warunki pogodowe nie udało się zobaczyć całego terenu składowiska, co jednak na pewno odbędzie się w terminie późniejszym. Podczas spotkania Pan Adam Pasternak zasygnalizował, że chociaż nie planuje wznawiać odbioru odpadów na tutejsze składowisko, to jednak planuje powiększyć teren przyjmowania segregowanych odpadów poprzez przeniesienie ogrodzenia i wycinkę części drzewostanu.

Gospodarką odpadami na terenie trzech gmin członkowskich zajmuje się Związek Komunalny „Gospodarka Komunalna”. Z danych przedstawionych przez Pana Przemysława Dedę, przewodniczego Zarządu ZGGK, wynika, że Trzebinia produkuje 11.000 ton rocznie odpadów, Libiąż – 7.000 ton, a Chrzanów – 15.000 ton rocznie, co daje łącznie blisko 32.000 ton rocznie odpadów komunalnych. W gminie Trzebinia deklaracji „śmieciowych” wpłynęło 7.436. Szczegółowa analiza dotycząca gospodarki odpadami na terenie powiatu chrzanowskiego znajduje się tutaj. Podczas spotkania skierowaliśmy również wnioski m.in. o zwiększenie aspektu edukacyjnego nt. segregacji odpadów, niwelowania dzikich wysypisk. Podjęto również temat zasad odbioru gruzu oraz możliwości wprowadzenia ulg dla beneficjentów Karty Dużej Rodziny.