W piątek 25 września br. odbyła się XI Sesja Rady Miasta Trzebinia VII kadencji 2014-2018.

Podczas głosowania radni zdecydowali m.in. o:

  • udzieleniu województwu małopolskiego dotacji celowej w wysokości do kwoty 25 830 zł na realizację zadania pn. „wykonanie chodnika prawostronnego w ciągu DW nr 791 w Lgocie wraz z zatokami autobusowymi – wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego”,
  • wykupie na rzecz gminy prawa użytkowania wieczystego nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Rynek 18 w Trzebini (szczegóły),
  • powołaniu ławników sądowych na czas nowej kadencji 2016-2019.

Podczas sesji podjęto kilka uchwał geodezyjnych, które regulowały przejęcie na rzecz gminy lub wyrażenie zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym lub przetargowych celem m.in. ułatwień w drodze dojazdowej.

Dokonano zmian w uchwale budżetowej w związku z przeznaczaniem środków na niwelowanie szkodliwej działalności zwierząt łownych, otrzymania subwencji oświatowej na zadania związane z doposażeniem gabinetów profilaktyki w szkołach, a także zwiększono środki na dopłaty na ekologiczne urządzenia grzewcze dla mieszkańców Gminy.

Uchwałą Rady zmieniono również załącznik do regulaminu w sprawie zasad ubiegania się o stypendia socjalne. Ze względu na zmiany kwot, załącznik uchwały wymaga aktualizacji.

nowe-kwotyNowe stawki i wyciąg z uchwały z dn. 25 września 2015 r.

Moje interpelacje złożone podczas wrześniowej Sesji:
  • Niedawno weszła w życie ustawa krajobrazowa, która ma zapobiec niszczeniu krajobrazu i ogólnopojętej estetyki przez reklamy. Czy dotyka ona zasięgu miast wojewódzkich czy także gminnych i powiatowych? W związku z tym bardzo proszę o zarządzenie na terenie całego miasta inwentaryzacji i kontroli stosowania się podmiotów gospodarczych i mieszkańców do tej ustawy.
  • Nie tak dawno obchodziliśmy 25-lecie odrodzonego samorządu, ale brak dekomunizacji w wielu dziedzinach naszego życia niestety pokutuje do dziś. Podobnie niestety jest w naszym mieście, gdzie relikty haniebnej przeszłości pozostają, np. w nazwach ulic. Zwracam się zarówno z prośbą do Pana Burmistrza jak i Wysokiej Rady o dokonanie przeglądu przestrzeni publicznej w naszym mieście pod kątem obecności w niej symboli i nazw związanych z totalitaryzmem i być może podjęcia działań w kierunku zmian nazw ulic w mieście, m.in. ul. 22 Lipca, Nowotki, Zawadzkiego i inne.
  • Chcę serdecznie podziękować za bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców, które w lipcu i sierpniu odbyły się na terenie miasta (jeszcze jeden dzień badań zaplanowano na jutro). Świadomy jestem, że środki pochodzą z budżetu gminy i prosiłbym o kontynuowanie takiej inicjatywy w latach kolejnych, ale wnioskuję o zastanowienie się, czy nie warto pomyśleć o takich badaniach również dla dzieci i młodzieży np. w kierunku wykrywania wad postawy.