Coraz bardziej aktywizuje się środowisko lokalne, m.in. Sierszy i Gaja, które sprzeciwia się wyrażeniu zgody na dalszą eksploatację piasku w rejonie Siersza-Misiury. Swój sprzeciw pragną wyrazić zbieraniem podpisów, indywidualnymi wnioskami, korzystając z możliwości wnoszenia uwag do Studium, którego opracowanie umożliwia poszerzenie terenu eksploatacji piasku oraz lokalizacji zakładu górniczego w rejonie Siersza-Misiury. Mieszkańcy nie chcą o tym słyszeć.

Rada Osiedla Siersza oraz mieszkańcy Trzebini po spotkaniu w dniu 18.08.2015 r. w obecności Burmistrza Trzebini Pana Adama Adamczyka oraz Starosty Powiatu Chrzanowskiego Pana Janusza Szczęśniaka i reprezentacji Rady Miasta po prezentacji pracy poglądowej opracowanej przez Główny Instytut Górnictwa na temat „oceny potencjalnego wpływu zamierzonej eksploatacji górniczej w rejonie Siersza-Misiury na wybrane elementy środowiska, w tym na zasoby eksploatacyjne ujęcia wód podziemnych Lech’’ współfinansowanej przez RPWiK oraz Urząd Miasta Trzebinia, a także wysłuchaniu stanowiska Pana Burmistrza, przedstawiciela RPWiK i reprezentacji DB Schenker, zwracają się do Rady (Miasta) o podjęcie działań w kierunku ochrony ujęcia wód Lech, Głównego Zbiornika Wód Podziemnych 453 Biskupi Bór i ochrony środowiska z prawnie chronioną florą i fauną.

Z takim apelem występują mieszkańcy do Rady Miasta, licząc na pomoc i wsparcie. Swoje postulaty spisali po publicznej debacie i wymianie argumentów, podczas której mieszkańcy jednoznacznie wyrazili stanowisko o nieposzerzaniu terenu eksploatacji piasku w rejonie Siersza-Misiury. Zgodnie uważają, że realizacja zamierzeń będącego przedmiotem studium jest działaniem w strefie wrażliwej ujęcia Lech i mogących prowadzić do nieodwracalnych negatywnych konsekwencji.

W swoim piśmie przedstawiciele społeczności lokalnej wymieniają wiele gatunków roślin, będących pod opieką prawną (m.in. kruszczyk szerokolistny, rokietnik pospolity, pomocnik baldaszkowy), odwołują się do ochrony ujęcia Lech, zapobiegania degradacji GZWP 453 Biskupi Bór.

Dalsze rozszerzenie wydobycia piasku pogłębi degradację i redukcję przestrzeni retencjonowania wody, a wycięcie tylu hektarów lasów starodrzewia, które obecnie stanowią ochronę zbiornika wód podziemnych oraz pogłębienie wydobycia spowoduje bezpowrotnie utratę warstwy filtrującej.

Mieszkańcy powołują się również na dane z RPWiK odnoszące się do ujęcia wody Lech.

Ujęcie wody LECH jest największym dostawcą wody pitnej w powiecie chrzanowskim, które dostarcza wodę I klasy jakości bez potrzeby uzdatnianiamieszkańcom Gminy Trzebinia i zakładom usługowo-przemysłowym (w proporcji gospodarstwa domowe – 909 451 m3/rok, przemysł – 1 377 144 m3/rok, cele inne – 158 076 m3/rok). W oparciu o dane z RPWiK z 2014 r.  pobór z ujęcia Lech wyniósł 1 779 971 m3/rok(4876 m3/dobę), co stanowi pokrycie zapotrzebowania gminy Trzebina w około 70%  zarówno dla mieszkańców. jak i przemysłu.

Z pismem zapoznają się wszyscy radni, ponieważ istnieje potrzeba dokładnej analizy, argumentów, konsultacji społecznych.